Publicējot bloga ierakstu, ir svarīgi piešķirt rakstam pievienoto vērtību. Tas nozīmē ne vien padarīt rakstu interesantu, bet arī pievienot rakstam saites un attēlus, lietot atbilstošus atslēgas vārdus un birkas. Šajā rakstā uzsvars tiek likts uz to, kas ir birkas, kā tās pareizi lietot un kāpēc.

Pirms bloga ieraksta publicēšanas, tas ir jāievieto atbilstošajā kategorijā. Vienam rakstam parasti pievieno vienu kategoriju. Taču birkas vienam rakstam var pievienot vairākas. Gan kategorijas, gan birkas veido raksta struktūru – kategorijas ir vispārīgākas, taču birkas rakstus sadala pa šaurākiem tematiem. Ja kategorija ir ‘’Ceļošana’’, tad šīs kategorijas birkas varētu būt ‘’Ceļojumu idejas’’, ‘’Lētas aviobiļetes’’, Brīvdienas Šrilankā’’ utt.. Tomēr vērts piebilst, ka viena birka var tikt pielietota vairākās kategorijās.

Birku lietošana blogā ir jāvērtē kopā ar bloga kategorijām. Tie abi ir elementi, kas palīdz strukturizēt bloga saturu vairākās grupās. Birku un kategoriju galvenais mērķis ir uzlabot bloga lasītāja navigēšanas iespēju. Tas nozīmē, ka lasītājs pēc sev interesējoša raksta izlasīšanas bez problēmām spēs atrast saistītus rakstus tajā pašā vai līdzīgā tēmā – ar kategoriju vai birku palīdzību. Tāpēc ir svarīgi, lai bloga veidotājam ir skaidrība, kādi raksti pieder pie katras kategorijas un kādas birkas blogā tiek izmantotas.

Turpmāk rakstā aprakstīts:

  1. Birku tehniskās lietas, kas saistītas ar to veidošanu un atspoguļošanu.
  2. Izveidoti piemēri, lai ieteikumi balstītos uz kaut ko konkrētu.
  3. Praktiski ieteikumi, ko ņemt vērā, veidojot birkas.

Birku tehniskās lietas

Daudzām blogu platformām ir vienota pieeja birku jeb tagu funkcionalitātē. Aprakstā pieminām WordPress pieeju, taču arī citās blogu veidošanas platformās pieeja ir līdzīga. Tālāk uzskaitītas lietas, kas jāņem vērā birku veidošanā.

Birku funkcionalitāte WordPress blogos:

  1. Izveidojot jaunu birku, bloga lasītājam tiek sniegta iespēja atlasīt rakstus ar šo birku vienotā lapā – atlasīt rakstus par konkrēto tēmu.
  2. Atlasīto rakstu saraksts veido atsevišķu bloga lapu, kurai ir savs nosaukums. Nosaukums parasti veidojas automātiski, taču lapai iespējams izveidot papildus ievada tekstu. Šajā tekstā ieteicams paskaidrot, kādi raksti tematiski tiek iekļauti birkā un kāpēc šī konkrētā birka ir kā atsevišķa tēma.
  3. Konkrētajai bloga lapai par šo tēmu tiek veidota konkrēta saite (URL). WordPress uzstādījumos pats var norādīt, kā veidot atsevišķas birkas lapas URL. Ieteikumi apskatīti raksta sekojošās sadaļās.
  4. Šī lapa ir atsevišķi atrodama Google meklētājā. Tāpēc tai ir iespēja norādīt SEO tekstus jeb Page Title un Page Description HTML tagus. To ieteicams ņemt vērā un norādīt vienmēr.
  5. WordPress tēmā (theme) parasti ir iestrādāti rīki (widgets) birku mākoņu veidošanai. Birku mākonis vizuāli atspoguļo, kas ir blogā biežāk aprakstītie temati. Šo funkciju noteikti ieteicams izmantot, ja blogā jau izvietots daudz rakstu un tajos grūti orientēties.

Piemērs par Ceļojumu blogu

Pirms tiek uzskaitīts saraksts ar ieteikumiem, izveidosim nelielu piemēru. Tas tāpēc, lai ieteikumos jau varam atsaukties uz piemērā aktualizētajiem izaicinājumiem.
Ceļotāja bloga izveidotās kategorijas.

Aktīvais ceļotājs Ainārs, rakstot savu blogu, jau laicīgi ir ieplānojis, ka viņa bloga raksti veidojas vairākās grupās. Katrai no tām atšķiras rakstu struktūra, jēga un noderīgums bloga lasītājiem. Viņš noteikti ir lasījis Blogmaster ieteikumus par rakstu plānošanu, kas palīdzēja viņam identificēt šīs galvenās kategorijas.

Kategorijas viņš ir izvēlējies šādas:

  • Ceļojuma piezīmes – ikdienišķas un interesantas piezīmes par to, kā viņam ir gājis kādā no ceļojumiem. Šīs kategorijas standarta rakstā uzreiz ir vairāku dienu detalizēts apraksts. Šie raksti ir ļoti noderīgi tiem, kas meklē iedvesmu, kā saplānot labu ceļojumu. Šajos rakstos Ainārs ievieto plašākas attēlu galerijas.
  • Piedzīvojumi – īpaši notikumi, kur ir krietni lielāka humora deva vai izklāstīti personīgie pārdzīvojumi. Šī ir ļoti interesanta un izklaidējoša lasāmviela gan draugiem, gan citiem bloga lasītājiem.
  • Ieteikumi – raksti, kuros atsevišķi tiek aplūkota kāda konkrēta ieteikumu tēma, piemēram, kā sakrāmēt somu, kur nopirkt lētākās aviobiļetes u.c. Šajā kategorijā Ainārs var uzrakstīt arī kādu rakstu par veikalu, kurš viņam uzdāvinājis lieliskus ceļotāja zābakus.

Taču papildus šīm kategorijām raksti veidojas ap vairākiem tematiem, kuriem varētu piešķirt tagus.

Aināra pārdomas par birku veidošanu

Aplūkotas vairākas Aināra idejas, par ko veidot birkas saviem bloga rakstiem.

Vietas

Ceļojumos Ainārs dodas uz dažādām valstīm, kas ir ceļojuma galamērķi. Tas, protams, ir minēts ceļojuma apraksta virsrakstā, taču būtu īpaši noderīgi, ja pēc šī kritērija cilvēki varētu atlasīt visus rakstus, piemēram, par Spāniju.

Dodoties ceļojumā uz Itāliju, viņš lidoja uz Spāniju, kur gadījās dažādi piedzīvojumi, par kuriem viņš rakstīs bloga sadaļā Piedzīvojumi. Un Barselonas lidostā viņš sastapās ar dažādiem izaicinājumiem, par kuriem noteikti būtu vērts uzrakstīt savas pārdomas kādā atsevišķā bloga rakstā kategorijā Ieteikumi.

Diezgan loģiski, ka rakstiem būtu nepieciešams izveidot birkas ar valstu nosaukumiem. Tā būtu kā atsevišķu birku grupa. Atvērts un katra paša ziņā paliek jautājums, vai veidot birkas ar pilsētu nosaukumiem.

Ceļojuma kompānija

Ainārs reizēm dodas ceļojumā viens, reizēm ar draugiem, reizēm ar savu iedomāto draugu Pekausi, kas ir viņa bērnības dienu rotaļlieta. Ceļojumi katrā no šiem sastāviem ir ar citu piegaršu. Īpaši ceļojumi ar Pekausi, jo tad visas foto galerijas ir veidotas kā no Pekauša skatu punkta.

Iespējams, šajā gadījumā laba doma ir veidot birkas “Ceļojums vienatnē”, “Ceļojums ar Juri”, “Ceļojums ar Ramonu” un “Ceļojums ar Pekausi”.

Ceļojuma gadalaiks

Ceļot dažādos gada laikos ir diezgan atšķirīgi. Atšķiras daba un laikapstākļi. Ir ceļojumi sezonā un nesezonā, no kā rezultātā atšķiras arī izmaksas. Ir ceļojumi uz Alpiem vasarā un ziemā, kas būtiski maina ceļojuma pieredzi.

Šīs ir būtiskas lietas, kuras varētu veidot kā tagu grupu. Piemēram, lietot birkas “Vasara”, “Ziema”, “Nesezona”, “Alpi vasarā”, “Karsta vasara”.

Īpašas rakstu rubrikas

Piedzīvojumu kategorijā ir vairāki raksti par to, kā nezināmā pilsētā atkal gadījās apmaldīties. Ir vairāki piedzīvojumi, kas saistās ar situācijām, kad tiek pazaudētas kādas mantas.

Iespējams, par šo tēmu arī varētu veidot īpašu birku. Birkas varētu būt “Viens pats mājās”, “Nezinu, kur esmu”, “Nakts tukšā pilsētā”, “Pazudušo mantu birojs”, “Atrasts nav zagts”, “Pazaudēts telefons”.

Praktiski ieteikumi, veidojot birku

Šajā sadaļā apkopoti ieteikumi, kurus ieteicams ņemt vērā birku veidošanā. Daļa no šiem ieteikumiem ir jau pārbaudīta prakse birku veidošanā gan no pašu pieredzes, gan no WordPress ieteikumiem. Taču otra daļa no šiem ieteikumiem ir balstīta uz pārdomām par tieši tava bloga unikālās birku struktūras veidošanu.

Tomēr beigās katrs pats savam blogam izdomā birkas un veido to struktūru. Kā jau daudzās citās lietās, arī šajā ir grūti novilkt skaidru līniju, kā ir pareizi un kā ir nepareizi.

Viena birka – vairāki raksti

Nav vērts izveidot daudzas un dažādas birkas, kur katrai būs tikai viens raksts. Ir vērts veidot birku tikai tad, ja par šo tēmu blogā ir vairāki raksti.

Piemēram, Aināra blogā ir jēga veidot birku “Ceļojums ar Pekausi”, ja viņš ir bijis vairākos ceļojumos kopā ar Pekausi.

Atceries, ka jaunu birku varēsi pievienot jebkurā brīdī. Piemēram, tad, kad uzrakstīsi otro rakstu sērijā “Ceļojums ar Pekausi”. Un attiecīgi tad šo birku varēsi pievienot arī pirmajam rakstam. Tāpēc vērts atcerēties, ka nav nepieciešams skriet laikam pa priekšu. Veido birku tad, ja ir jau vismaz divi raksti, kam to pievienot.

Birkas vērtība lasītājam

Ir vērts veidot birku tikai tad, ja spēj iedomāties situāciju, kurā kāds lasītājs būtu ieinteresēts atlasīt visus rakstus ar konkrēto birku. Ja spēj iztēloties veselu rakstu sēriju, kas atbilst šai birkai, tad esi uz pareizā ceļa. Zemāk uzskaitīti piemēri no Aināra bloga.

Cik cilvēkiem varētu būt saistoši atlasīt visus bloga rakstus ar birku “Ceļojums ar Ramonu”? Tas varētu būt noderīgi Aināram un Ramonai. Ja Ramona ir TV zvaigzne, tad šis būs vērtīgs birku filtrs, taču ja visa interese apstājas tikai pie Aināra un Ramonas, tad šādai birkai, iespējams, nav jēgas.

Kāda varētu būt vērtība, lai atlasītu visus rakstus ar birku “Vasara”? Vasara katrā zemeslodes pusē ir citādāka, un pieņemu, ka ar šo birku bloga lasītājam nesaistās īpaša pievienotā vērtība. Savukārt birka “Ceļojums nesezonā” varētu būt aktuālāks, jo ir vesela cilvēku grupa, kas cenšas ceļot nesezonā, jo tad ir lētāk. Ar šo tēmu saistīti ieteikumi un pieredze varētu lasītājus interesēt.

Par vienu tēmu viena birka

Par vienu tēmu nav nepieciešams veidot vairākas līdzīgas birkas. Tas radīs lieku neskaidrību gan bloga lasītājam, gan pašam veidotājam.

Katrai birkai tiek veidots ar to saistīto rakstu saraksts, kuram vēlams pievienot SEO tekstus. Ja ir vairākas līdzīgas birkas, tiks izveidotas divas vai vairāk vienādas lapas ar līdzīgu saturu. Tas nedos papildus pievienoto vērtību bloga lasītājam, taču prasīs papildus enerģiju un resursus bloga veidotājam. Tāpēc labāk veidot vienu birku ar labu pievienoto vērtību.

Birkai izvēlēties meklētu atslēgas vārdu

Ja ir sajūta, ka gribas pievienot vairākas līdzīgas birkas, tad jāizvēlas tā, kura kā atslēgas vārds tiek vairāk meklēts Google meklētājā. Piemēroto vārdu formu var meklēt Google meklētājā pie ieteiktajiem atslēgas vārdiem.

Piemēram, ar ceļošanu visbiežāk meklētie atslēgas vārdi ir “ceļotprieks” un “ceļot lēti”. Iespējams, ka Aināram būtu labi izvēlēties birku “ceļot lēti”, ko pievienot visiem rakstiem, kuros ir ieteikumi, kā ceļot lēti.

Īpašo rakstu sērijas birkas

Ir labi izveidot kādu īpašu rakstu rubriku, kurai veidot savu īpašo vērtību. Aināra blogā tādas varētu būt “Ceļojums ar Pekausi” vai “Atrasts nav zagts”, kurai varētu veidoties īpaša lojālo lasītāju auditorija.

Lielākajai daļai blogu izmantotās birkas ir ļoti līdzīgas, tāpēc ir labi atrast kādu īpašu pieejas veidu, kā izcelties.

Katrai birkai izveidot savu lapu

Jau raksta sākumā pie tehniskajām lietām tika uzsvērts tas, ka katrai birkai tiek izveidota sava lapa. Šo lapu vajadzētu pienācīgi noformēt ar visiem nepieciešamajiem satura elementiem:

  1. Lapas virsraksts H1 (standartā tiek izveidots automātiski, bet ne vienmēr).
  2. Lapas attēls – Googlei patīk, ka lapām ir titulbilde.
  3. Lapas ievada saturs – teksts zem lapas virsraksta, kas paskaidro, kāds saturs šajā lapā ir pieejams. Tajā ir pieminēti tēmai aktuālie atslēgas vārdi.
  4. Lapas SEO teksti (HTML tags), kas rādīsies Google meklēšanas rezultātos.

Tāda būtībā ir birku pamajēga – apkopot rakstus par kādu lasītājiem aktuālu tēmu vienā lapā. Ja tēma ir aktuāla un lapa satur visas iepriekš minētās lietas, tad ir visas iespējas, ka šī lapa ar laiku tiks parādīta Googles meklēšanas rezultātu TOP20 pozīcijās.

Uzstādīt labu birkas saiti (URL)

Standartā WordPress atsevišķas birkas lapu izveido kā “tavalapa.lv/birka/birkas-nosaukums”. WordPress blogos pats vari uzstādīt, kādu birkas lapām vēlas redzēt šo vārdu “/birka/” un to var uzstādīt sadaļā pie Iestatījumi / Pastāvīgās saites / Birku pamats (varētu pielikt bildi).

Par birku pamatu attiecīgi var izvēlēties kādu interesantāku un atbilstošāku vārdu, piemēram, “tēma”, “rubrika”, “filtrs”, “raksti–par” vai vienkārši “par”.

Ceram, ka pēc šī raksta izlasīšanas esi sapratis birku nozīmi blogu uzturēšanā un esi gatavs pilnveidot savu rakstīšanas platformu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *