Ja esi izlēmis izveidot savu blogu un vēlies to darīt paša spēkiem, ir daudz dažādu rīku bloga izveidei, no kā izvēlēties. Apkoposim pašu pieredzi un dažādus padomus vairāku plaši zināmu un arī ne tik zināmu rīku izmantošanā.

Šobrīd aprakstītie:

  • WordPress
  • Blogger

Drīzumā sekos arī:

  • Weebly
  • WIX
  • Webnode
  • Tumblr

Tāds kā ievads

Blogu nozares tirgū ir gana daudz labi zināmu tirgus spēlētāju, kas šajā nozarē darbojas jau ļoti ilgus gadus, piemēram, blogu izveides platforma WordPress. Ir arī daudz citi risinājumi, kas ienākuši tirgū ar kādu savu īpašo priekšrocību. Arī tepat Latvijā tika radīta mājaslapu izveides platforma Froont, kas sevi pozicionēja kā vislabākais rīks responsīvas mājaslapas izstrādei.

Daudzi no mājas lapas izstrādes rīkiem sevi pasniedz kā bezmaksas. Lielākoties gan tās ir funkcionāli ļoti nepietiekošas versijas, kas, veidojot nopietnu blogu, īsti nederēs.

Šobrīd esmu aprakstījis savas domas par WordPress un Blogger, bet tuvākajā nākotnē aprakstīšu arī citas, piemēram WIX, Weebly u.t.t. Būs arī citi raksti, kur salīdzināšu blogu un mājaslapu veidošanas platformas jau detalizētāk, piemēram, lietošanas ērtumu, URL veidošanos, SEO lietas.

WordPress

Šī ir viena no vispazīstamākajām un plašāk izmantotajām blogu veidošanas platformām. Gadu gaitā tā ir nozīmīgi izaugusi un attīstījusies. Tā piedāvā gan rīkus mājaslapu būvētājiem bez priekšzināšanām IT nozarē, gan ir izmantojama kā platforma nopietnu mājaslapu programmēšanai. Piemēram, Latvijā uz WordPress bāzes ir izveidotas tādas lapas kā SKATIES.lv un žurnāla IR portāls IR.lv. WordPress ir izveidojis arī atsevišķu interneta veikalu vadīšanas un uzturēšanas rīku WooCommerce, kas pēc svaigākajiem 2019. gada datiem uztur 22% no visiem pasaules interneta veikaliem. Līdz ar to tā ir vispopulārākā interneta veikalu darbināšanas platforma.

Svarīgi ir pieminēt, ka wordpress.org atšķiras no wordpress.com. WordPress.org ir sistēma, uz kuras katrs var veidot savu mājaslapu. Lai to izdarītu, būs nepieciešama programmētāju palīdzība. WordPress.com ir interneta platforma, kurā katrs online var uzbūvēt savu blogu. Ja vēlaties savu blogu veidot paši, tad šis ir Jums piemērotākais risinājums.

WordPress.com plusi

Lielākais pluss WordPress.com ir tas, ka bloga izveidei ir pieejami ļoti daudz un dažādi dizaina motīvi (themes) – gatavas sagataves, ko izmantot sava bloga veidošanai. Tās ietver arī bloga satura izkārtojumu un dizainisko noformējumu. Dotos motīvus var diezgan plaši arī modificēt, bet tas gan atkarīgs no izvēlētās sagataves.

Un labi ir tas, ka tad, kad blogs ir izveidots, var paeksperimentēt ar motīviem – nomainīt tos, saglabājot saturu. Jāatceras gan, ka kaut kādi uzstādījumi var pazust, jo visiem motīviem tie nav identiski. Taču ja neesat neko daudz modificējuši, noteikti varat pamēģināt.

WordPress.com bezmaksas blogu URL veidojas kā nosaukums.home.blog, kas ir visai interesants, bet visādā ziņā ne slikts. Esmu novērojis, ka jauniem WordPress blogiem jau sākotnēji ir visai augsts SEO novērtējums, kas dod iespēju ar labu saturu kļūt viegli atrodamam Google.

WordPress.com mīnusi

Ja vēlaties izmantot WordPress.com bezmaksas versiju, tad jārēķinās, ka nevarēsiet izmantot ļoti daudzas no priekšrocībām, dēļ kurām WordPress ir tik labs. Piemēram, Jūs nevarēsiet izmantot WordPress spraudņus (plugins), kas ir ļoti ērti un noderīgi. Tos var lejupielādēt un aktivizēt tikai Business versijā, kas ir viena no dārgākajām un maksā 25 USD mēnesī (šobrīd).

Izmantojot bezmaksas versiju, lapas apmeklētājiem rādās WordPress reklāmas, no kurām viskaitinošākā ir lapas augšpusē “pielīmētā” (sticky) līnija, kas aicina lapas lasītāju uzsākt veidot pašam savu blogu. Sākuma lapā un bloga rakstos parādās arī citas Google reklāmas, piemēram, aicinājumi sākt lietot AdWords.

Blogger

Ļoti ērts un vienkāršs bloga izveides rīks, ja vēlaties izveidot blogu, kura galvenā vērtība ir saturs. Bloga rakstus ir ļoti vienkārši ievietot un rediģēt. Blogger nepiedāvā tik plašu piemērojamo dizainu klāstu, kā tas ir, piemēram, WordPress. Standartā ir 10 izkārtojuma paraugi, ko var izmantot, bet tos var pietiekoši plaši modificēt, pievienot dāžadus vidžetus u.c.

Blogger ir Google produkts. Taču vienīgais, ko tas ietekmē, ir tas, ka savā Blogger kontā būsi automātiski ielogojies, ja izmanto Google Chrome.

Blogger plusi

Viena no labākajām Blogger īpašībām ir tā, ka tas tiešām ir bezmaksas rīks – praktiski visas funkcijas ir bez maksas. Un, kas ir svarīgi, arī bloga lasītājam nekur sejā netiek bāztas Blogger pašreklāmas un teksts, ka “Šis ir bezmaksas Blogger blogs!”. Tikai pašā apakšā ir mazs Blogger logo ar uzrakstu “Powered by Blogger”.

Blogger izveidoto blogu URL izskatās ļoti labi arī bezmaksas versijai. Tas ir nosaukums.blogspot.com, kas ir salīdzinoši īss un organisks.

Blogger mīnusi

Šis blogu veidošanas rīks ir ļoti piemērots blogerim-iesācējam. Bet iegūstot pieredzi un vēloties savu blogu attīstīt, Jūsu prasības pret dažāda satura veidošanu, tā noformēšanu, digitālo mārketingu un e-komerciju varētu pieaugt. Un tad ar Blogger Jums būs par maz. Šādā situācijā gan nebūs lielu problēmu bloga saturu pārcelt uz WordPress.

Vēl viens mazs mīnuss varētu būt tas, ka rakstiem nevar atsevišķi veidot HTML tagus, kas ir svarīgs SEO elements – informācija, kas par rakstu rādās Google meklēšanas rezultātos.

Citi blogu izstrādes rīki

Citus populārākos blogu izveidošanas rīkus aprakstīsim drīzumā. Katram no tiem ir sava specifika, plusi un mīnusi. Pašreiz izskatās, ka analizējamie blogu jeb vienkāršu mājaslapu izveides rīki būs:

  • Weebly.com
  • WIX.com
  • Webnode.lv
  • Tumblr.com
  • Simplesite.com
  • LIVEJOURNAL.com

Ja Tev ir idejas, kuru rīku vēl vajadzētu iekļaut pētāmo rīku sarakstā, tad droši dalies ar to komentāros, vai arī raksti mums caur kontaktformu.

PAPILDINĀSIM JAU DRĪZUMĀ

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *