Mums, latviešiem, ir ieradums veidot plašus, izklāstošus un paskaidrojošus teikumus. Lai arī tie bieži vien var būt skaisti un sapņaini, SEO tekstu veidošanā gari teikumi nenāk par labu. Bloga rakstam ir jābūt labi saprotamam ikvienam lasītājam, tāpēc ir svarīgi veidot īsus un konkrētus teikumus.

Raksta saturs:

Šajā rakstā palīdzēsim saprast, kāpēc ir svarīgi veidot pēc iespējas īsākus teikumus. Raksta noslēgumā sniegsim arī reālus piemērus par to, kā veidot īsus teikumus.

Kāpēc ir svarīgi veidot īsus teikumus?

Katra raksta galveno vērtību veidot divi rādītāji – raksta lasītāji un meklētājprogramma (piemēram, Google). Līdz ar to katram bloga rakstam ir jābūt ērti uztveramam priekš lasītāja un SEO efektīvam priekš labiem Google rādītājiem.

Ja vēl nezini par to, kas ir SEO, tad ieskaties mūsu rakstā Vienkārši par SEO. Bloga rakstu veidošanā šai izpratnei ir liela nozīme.

Vienkārši uztverams teksts lasītājam

Lasītājiem ir nepieciešams skaidrs un saprotams teksts. Ja raksts būs grūti uztevrams, tad pazaudēsim lasītāja interesi. Jo garāks teikums, jo grūtāk uztvert domu. Tāpēc arī mūsu plašajā latviešu valodā ieteicams teikumu veidot ar 2-3 teikuma daļām.

Ja teikumā veidojas jau vairāk kā 3 vai 4 teikuma daļas, ir vēlams pavērtēt, vai teikumu nevar sadalīt vairākos.

Nereti raksti tiek lasīti mobilajā versijā

Ir svarīgi zināt, ka daudzi lasītāji (ap 80%) rakstus bieži vien lasa savās viedierīcēs. Ja arī tavs raksts datora ekrānā izskatās labi sakārtots, tas vienmēr ir jāapskatās arī mobilajā versijā.

Problēma ar garajiem teikumiem ir tāda, ka mobilajā versijā trīs gari teikumi var izplesties 2 ekrānu lielumā. Tas padara lasīšanu nepatīkamu un apgrūtinošu.

Gari teikumi rada garas rindkopas

Veidojot rakstu, parasti viena rindkopa ir paredzēta vienas domas izteikšanai. Taču ja tavs teikums būs ļoti garš, tas aizņems visu rindkopu. Līdz ar to arī doma paliks ne līdz galam izteikta vai arī raksts sastāvēs no daudzām rindkopām.

Atceries, ka vienas rindkopas optimālais garums ir 3-4 rindiņas. Šajā apjomā vajadzētu ietilpt aptuveni 4 teikumiem.

SEO pozitīva vērtība

Arī Google balstās uz tādiem pašiem rakstu izvērtēšanas principiem. Viens no veidiem, kā tā izvērtē teksta uztveramību, ir teikumu garums. Jo garāki ir teikumi, jo biežāk Google uzskata saturu par grūti uztveramu.

Rezumējot – jo īsāki teikumi, jo saprotamāks Googles acīs būs mūsu teksts. Tas arī konkrētajam rakstam un blogam kopumā sniegs labāku SEO vērtību. Savukārt laba SEO vērtība mums ļaus izvirzīties augstākās meklēšānas rezultātu pozīcijās.

kā veidot īsus teikumus

Ieteikumi īsu teikumu veidošanā

Šajā sadaļā esam apkopojuši veiksmīgākos piemērus un ieteikumus īsu teikumu veidošanā. Ievērojot dažus trikus, tas ir visai vienkārši.

Katru garo teikumu var saīsināt vairākos

Mēģini teikumus veidot pēc iespējas īsus, lai tie ir viegli saprotami un uztverami. Ja tomēr redzi, ka tev ir izveidojies teikums ar vairāk kā 3 daļām, nesteidzies to uzreiz dzēst ārā. Pastāv iespēja, ka to gluži vienkārši var sadalīt 2 vai vairākos teikumos. Vienā teikumā izsaki galveno domu, bet nākamajā vari to plašāk paskaidrot.

Piemērs ar garu teikumu

Lasot savu iecienītāko grāmatu par pašizaugsmi, sapratu, ka nav nekā svarīgāka par savu veselību, tāpēc esmu sākusi pret savu ķermeni izturēties ar cieņu un mīlestību.

Piemērs ar teikuma noīsināšanu

Lasot savu iecienītāko grāmatu par pašizaugsmi, sapratu, ka nav nekā svarīgāka par savu veselību. Tā iemesla dēļ esmu sākusi pret savu ķermeni izturēties ar cieņu.

Neaizraujies ar piemēriem

Reizēm gari teikumi veidojas tāpēc, ka vēlamies vienā teikumā iekļaut daudzus piemērus. Tas noved pie biežas ”gan-gan”, ”vai-vai” u.c. saikļu izmantošanas. Visbiežāk jau pēc otrā “gan” vai “vai” lasītājam ir skaidrs, ko gribi pateikt.

Piemērs ar garu teikumu

Apsveikuma pantiņš ir piemērots sveiciens gan dzimšanas dienā, gan vārda dienā, gan kāzu jubilejā, gan citos nozīmīgos svētkos.

Piemērs ar teikuma noīsināšanu

Apsveikuma pantiņš ir piemērots sveiciens dzimšanas dienā vai vārda dienā. Tikpat labi to var izmantot arī citos nozīmīgos svētkos, piemēram, kāzu jubilejā.

Izmanto buletpointus

Ja tomēr piemēru pieminēšana konkrētajā gadījumā ir svarīga, tad tos var atzīmēt buletpointos. Tādā veidā piemēru uzskaitījums vizuāli ir daudz uztveramāks un tas palīdz izprast teikuma jēgu. Veidojot buletpointu sarakstu, neaizmirsti par attiecīgajām pieturzīmēm. Lūk, paraugs.

Apsveikuma pantiņš ir lielisks sveiciens sekojošos svētkos:

  • Dzimšanas dienā,
  • Vārda dienā,
  • Kāzu jubilejā,
  • Izlaidumā u.c.

Atsevišķos gadījumos komatus var aizvietot arī ar semikolu.

Ceram, ka šis palīdzēja saprast, kā veidot īsus teikumus.

Lai veicas laba satura veidošanā!

Citus vērtīgus padomus meklē mūsu rakstos Raksta sagatavošana publicēšanai: 5 padomi UN Bloga rakstu veidošanas čeklists.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *