Latvija ir maza valsts ar savu specifisko valodu. Mums ir ieradums veidot plašus, izklāstošus un paskaidrojošus teikumus. Tas tāpēc, ka tādiem, mūsuprāt, ir patiesa jēga un vērtība.

Tā mēs varam domāt. Bet bieži vien savu paskaidrojumu un papildinājumu līkločos paši apmaldāmies. Tas tādēļ, ka arī sarunvalodā izsakāmies plaši – savu domu paskaidrojot.

Bet ir kas tāds, kas visās valodās ir vienots: lasītājiem nepieciešams skaidrs un saprotams teksts. Jo garāks teikums, jo grūtāk domu uztvert. Tāpēc arī latviešu valodā ieteicams to veidot ar divām trim teikuma daļām. Ja ir jau vairāk nekā četras, vēlams pavērtēt, vai teikumu nevar sadalīt vairākos.

Un galu galā – Google savos algoritmos vērtē, cik gari ir teikumi. Jo garāki tie ir, jo biežāk Google uzskata saturu par grūti uztveramu. Godīgi sakot, tai ir taisnība.

Īsos teikumos ir vērtība

Mēģini teikumus veidot pēc iespējas īsus, lai tie ir viegli saprotami un uztverami! Vienā teikumā izsaki galveno domu, bet nākamajā vari to plašāk paskaidrot.

Piemēri teikumu sadalīšanai īsākos

Piemērs ar garu teikumu

Lasot zināmo žurnālu “Liesma”, sapratu, ka nav nekā svarīgāka kā sava veselība, jo mēs tomēr dzīvojam vienreiz šajā pasaulē, kas nav nekas vairāk kā telpa ap mums.

Trīs atsevišķi teikumi

Izlasot šo žurnāla “Liesma” numuru, sapratu, ka veselība ir svarīga. Mēs šajā pasaulē tomēr dzīvojam tikai vienreiz. Un tā nav nekas vairāk kā telpa ap mums.

Nelieto pārāk daudz piemēru

Reizēm vienu lietu gribas paskaidrot pārāk gari. Pašam liekas, ka tas varētu būt vērtīgi un izklāstoši. Bet lasītājs, visticamāk, galveno domu mazliet pazaudēs. Tas bieži novērojams teikumos ar “gan – gan” un “vai – vai”. Visbiežāk jau pēc otrā “gan” vai “vai” lasītājam ir skaidrs, ko gribi pateikt, un nevajag uzskaitīt vēl citus piemērus. Ja ir svarīgi tekstā iesaistīt vairāk SEO atslēgas vārdu, dari to atsevišķos teikumos! Galu galā satura uztveramība tomēr svarīgāka.

Piemērs ar “gan – gan”

Apsveikuma pantiņš būs piemērots gan dzimšanas dienā, gan vārda dienā, gan kāzu jubilejā, gan citos nozīmīgos svētkos.

Ja svarīgi pieminēt visus atslēgas vārdus

Šis apsveikuma pantiņš būs piemērots sveiciens dzimšanas dienā vai vārda dienā. Tikpat labi to var izmantot citos nozīmīgos svētkos, piemēram, kāzu jubilejā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.