Pirms attēlu ievietošanas blogā ir nepieciešama to apstrāde – bilde jāsagatavo nepieciešamajā izmērā vai formātā, ir jāuzlabo attēla kvalitāte vai arī jāveic modificēšana. Katrā konkrētajā situācijā vajadzības var būt dažādas, no kā arī izriet, kādus rīkus izmantosiet.

Šajā rakstā aplūkošu, kas ir programmatūra, lietotnes un interneta servisi, kuros iesācēji var ērti modificēt attēlus, lai tos sagatavotu ievietošanai blogā. Īsu pamācību par katru gan neesmu sagatavojis, bet galvenos ieteikumus varētu apkopot par dažiem rīkiem, kurus ielikšu atsevišķos rakstos.

Datora operātājsistēmas standarta programmatūras

Lielākā daļa cilvēki skolā ir apguvuši kādu no attēlu apstrādes prgrammām, kas pārsvarā ir Microsoft operētājsistēmas standarta attēlu apstrādes programmatūra MS Paint (Molberts). Šis un tas ir mainījies, kopš es 90to gadu beigās skolā mācījos zīmēt ar MP Paint – tagad tas ir kļuvis mazliet modernāks, un tajā ir parādījusies podziņa “Edit with Paint 3D” (Molberts 3D), kas ļauj vēl papildus izmantot dažādas zīmēšanas un attēlu modificēšanas funkcijas.

Mūsdienās šādi-tādi attēlu modificēšanas rīki jau ir iestrādāti datorā – man kā PC lietotājam standartā ir Microsoft Fotoattēli. Tajā es varu pamainīt attēla izmērus, to pagriezt citā virzienā un uz attēla veikt dažādas piezīmes. Gan jau Apple datoru standarta attēlu aplūkošanas programmatūrai arī ir noderīgas attēlu rediģēšanas funkcijas. Elementārai attēlu apstrādei ar šīm sistēmām varētu būt pilnībā pietiekoši.

Bezmaksas attēlu apstrādes lietotnes datoram

Varbūt esi nonācis pie secinājuma, ka iebūvētā Microsoft Paint iespējas tomēr sāk šķist ierobežojošas. Ja tu vēlies vēl dažas funkcijas, iesakām pamēģināt lejuplādēt kādu no bezmaksas attēlu apstrādes lietotnēm. 

Vispopulārākā attēlu apstrādes programmatūra ir Adobe Photoshop, bet tai ir abonēšanas maksa, un lielākā daļa tā piedāvāto funkciju ikdienas lietotājam nav nepieciešamas. Tas ir profesionāls instruments fotogrāfiem un grafikas dizaineriem. Tāpēc minēšu dažas bezmaksas alternatīvas. 

Paint.NET ir lieliska bezmaksas programma Windows operētājsistēmai, kas ne tikai ir viegla un ātra, bet piedāvā vairākas noderīgas funkcijas. Neskaitot standarta funkcijas – attēla apgriešana, mērogošana, pagriešana, zīmēšana – tā piedāvā arī vairākus efektus, piemēram, izpludināšanu, krāsu filtrus, toņu un kontrasta pielāgošanu un citus. Tāpat tā ļauj attēlus saglabāt gan standarta JPEG, gan caurspīdīgā PNG formātā. 

GIMP ir bezmaksas programma Windows, Linux un Mac vidēm. Tā funkciju skaita ziņā konkurē ar Adobe Photoshop, bet tās lietošanas vide ir manāmi sarežģītāka nekā citām programmām. Tāpēc, lai tās sniegtās iespējas tu mācētu izmantotu pilnībā, programmas izstrādātāji ir publicējuši veselu sēriju ar pamācībām.

XnConvert ir noderīgs bezmaksas rīks Windows, Linux un Mac vidēm. Tas ļauj apstrādāt vairākas fotogrāfijas vienlaicīgi. Piemēram, ja es esmu uzņēmis vairākas fotogrāfijas, kuras vēlos pievienot rakstam, ar šo programmu es varu tās visas mērogot vienādā izmērā un apgriezt vienādās proporcijās, un uzlikt vienotus krāsu regulējumus un filtrus. Tāpat šī programma ļauj visus attēlus saglabāt vienādā formātā ar līdzīgiem nosaukumiem, kā arī uzlikt ūdenszīmi, piemēram, bloga logotipu.

Mobilā telefona lietotnes attēlu apstrādei

Mobilie telefoni (viedtelefoni) ir kļuvuši par visbiežāk lietoto fotoaparātu. Daudzi arī attēlu apstrādi veic tieši telefonā, jo tur tiek sagatavotas bildes, ko ievietot saciālajos tīklos, piemēram, Instagram vai Facebook. Viedtālrunis ir kļuvis par jaudīgu datoru, kurā ir dažādas noderīgas lietotnes, tajā skaitā arī fotoattēlu apstrādei.

Jāatzīst, ka arī telefonā standarta programmatūra attēlu skatīšanai piedāvā pietiekoši plašu funkciju klāstu, lai, iespējams, nemaz nevajadzētu tālāk meklēt kādu īpašu programmatūru. Pats esmu iPhone lietotājs un esmu apguvis gana daudz visādu triku attēlu uzlabošanai tieši telefonā. Tas gan attiecas tikai uz paša uzņemtajām bildēm. Parasti uzlaboju to krāsu vai dzidrumu telefonā vai arī izmantoju kādu no iestatītajiem foto filtriem, un pēc tam attēlu pārnesu uz datoru, lai piegrieztu vajadzīgo izmēru.

Viena no labāk novērtētajām bezmaksas aplikācijām fotogrāfiju apstrādei telefonā ir Snapseed. Tā piedāvā daudz automātisko filtru, rīkus attēlu uzlabošanai, tekstu un grafisko elementu uzlikšanai uz attēla.

Starp citu, tieši Latvijā ir radīts uzņēmums iPhone photography school, kurā atradīsiet daudz dažādu ieteikumu, kā, izmantojot savu iPhone telefonu, var uzņemt ļoti labas un kvalitatīvas bildes. Viņu pārliecība ir tāda, ka nav nepieciešama profesionāla foto kamera, lai veidotu skaistas bildes.

Attēlu apstrādes rīki internetā

Ir diezgan daudz dažādu bezmaksas servisu, ko var izmantot internetā attēlu apstrādei. Daži no tiem ir sevi jau pierādījuši laika gaitā, citi pavisam jauni. Daži ir pilnībā bezmaksas, bet citi bez maksas piedāvā tikai daļu no funkcijām. Zemāk esmu ieteicis 3 bezmaksas servisus, ko pats esmu izmēģinājis.

Bezmaksas rīks ar plašu funkciju klāstu – ipiccy.com

Es visvairāk izmantoju ipiccy. Tas ir pilnībā bezmaksas un ir ļoti vienkāršs lietošanā. Daļa no ipiccy funkcijām ir pieejama piereģistrējoties, bet arī reģistrācija ir bez maksas. Turklāt ipiccy nesūta reklāmas vēstules un neuzbāžas, piedāvājot izmantot kādus maksas pakalpojumus. Piedāvāto funkciju klāsts idejiski ir līdzīgs kā Photoshop – tas nozīmē, ka Youtube varat apgūt kādu Photoshop funkciju, piemēram, Levels vai Curves, un turpmāk izmantot ipiccy.

Man patīk, ka pie dažādiem izmēriem uzreiz tiek parādīti ieteiktie attēla izmēri, kādi būtu nepieciešami dažādiem ekrānu lielumiem, Facebook fona attēlam u.t.t.

Moderns fotogrāfiju apstrādes rīks pixlr.com

PIXLR ir viens no labākajiem un populārākajiem fotogrāfiju apstrādes rīkiem, kura bezmaksas versija ir pietiekoši bagāta ar visādām funkcijām, kas ļauj gan apstrādāt bildes, gan apaudzēt attēlus ar tekstiem, zīmējumiem, filtriem un daudz ko citu.

Pats esmu visvairāk izmantojis ipiccy, bet lieta, kas man patīk PIXLR ir tas, ka izveidotais attēls tiek saglabāts izveidoto darbu galerijā. Vēl laba lieta ir tā, ka PIXLR uzreiz var atvērt attēlus no Stock bilžu galerijas.

Vienkāršs un ērts rīks attēlu apstrādei – freeonlinephotoeditor.com

Free Online Photo Editor, kā jau nosaukumā minēts, ir bezmaksas serviss internetā attēlu apstrādei – tas ir vienkāršs un ērts. Tajā nav pārāk daudz visādu fīču un iespēju, bet pilnībā pietiks elementārai bilžu apstrādei – samazināt, izgriezt, uzlikt rāmīti, pamainīt kontrastus vai gaismu, uzlikt kādu filtriņu. Šis rīks vizuāli izskatās mazliet morāli novecojis, bet darbojas visai labi.